Вплив дитячої літератури на розвиток дитини
З давніх-давен література і сучасна проза була важливим чинником формування особистості людини. Коли ми говоримо про функцію літератури, то маємо на увазі роль книги як специфічного методу кодування словесного повідомлення. Через книгу дитина контактує з літературою і потрапляє у світ мистецтва.
Література – дивовижний світ. З нього дитина засвоює правила, які регулюють реальність і моделі поведінки. Вдало підібрана дитяча література може стати джерелом знань дитини про світ і людей. У роботі з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку дуже важливою є потреба в розвитку чуйності до краси живого слова, культури мови.
Слухаючи гарну літературну мову, дитина швидше збагачує свою мову і малює моделі спілкування. Правильно підібрані ігри, вірші, оповідання, загадки та пісні сприяють пробудженню різноманітних інтересів у дітей.
Належні умови для контакту дитини з літературою має організувати посередник читання – дорослий. Книга є дуже цінною допомогою у втіленні різноманітних програм. Основними критеріями, що впливають на вибір книг, є вік дитини та її розумовий розвиток.
Виховна роль книги
Важливим елементом виховання через мистецтво є дитяча література. Виховна роль дитячої літератури дуже велика, що зумовлено особливостями цього віку. До них належать: ототожнення з характерами, швидкий розвиток мовлення та мислення, пізнавальна активність, емоційна чутливість, авторитет дорослих. Контакт дитини з книгою вимагає певних закономірностей, які повинні донести до дитини батьки, дошкільне та шкільне середовище.
Дошкільний та молодший шкільний вік особливо підходить для пробудження читацької мотивації та підготовки дитини до того, щоб у майбутньому бути зрілим читачем. Важливим елементом виховання через мистецтво є дитяча література. Передбачається вплив на формування естетичної чутливості, розвиток інтелектуальної, моральної та соціальної сфер, а також на формування уяви та творчого настрою. Контакт дитини з літературою розширює можливості пізнання світу, людей протягом століть, в інших країнах. Ілюстрації в книгах і зміст у літературних творах полегшують створення власних уявлень про події та місця, яких дитина не зазнає у повсякденному житті. Правильно підібрані літературні твори показують красу української мови. Література здатна впливати на почуття дітей, які дуже сильно переживають пригоди героїв, часто стежать за їх поведінкою.
Пісні формують соціальні особливості дитини, її вміння жити в групі однолітків і серед дорослих. Книга може допомогти у постановці правильної поведінки, усунення конфліктів, допомоги слабким, почуття відповідальності за роботу, а також поваги до дорослих.
Дитяча література містить споріднений зміст з родинним домом, його кліматом та родинними зв’язками. Вона заохочує просту домашню діяльність і самообслуговування. Вона також сприяє встановленню контактів і дружби. Багато книг розвивають почуття прихильності до батьківщини, пробуджують національну свідомість, збагачують мову.
Пізнавальні цінності дитячої літератури
Літературні твори можуть викликати пізнавальні інтереси дітей. Вони мають величезний вплив на розвиток мовлення та мислення. Слухаючи оповідання, діти відчувають їх, намагаються запам’ятати їх зміст та фрази, таким чином збільшуючи свій словниковий запас. Синтаксис літературної мови впливає на синтаксис мовлення дитини. Усе це стимулює уяву й естетичну чуйність дітей, викликає бажання висловити свої думки та почуття за допомогою художнього чи фізичного виразу.
У якийсь момент дитина помічає, що крім близького оточення – дому, вулиці, садка, школи – існує ще один невідомий світ і дізнається про нього з книжок. З літературними героями, наприклад, можна відкрити таємниці природи. Діти охоче переглядають кольорові ілюстрації з зображеннями людей, тварин, машин та книжок, пов’язаних із новітніми технологіями.
А для батьків ми радимо відвідати розділ "Бізнес література".