Перці й помідори — не овочі. Гречка — горішок. Вишня — не ягода.
Усе своє життя, успішно проігнорувавши ботаніку, ми керуємося лише одним простим (і хибним) правилом: солодке — фрукт, а все решта — овочі. Насправді це так не працює. У книжці «Фрукти проти овочів» ботанік, музейник та автор блогу «Довколаботаніка» Олексій Коваленко розповість справжню історію продуктів, які ми щодня бачимо на кухні та в супермаркеті, а ще навчить відрізняти овоч від фрукта, горіх — від горішка, а кавун — від ягоди. У книжці Олексій пояснить, хто намагався лікувати огірками безпліддя та укуси скорпіонів, як салату приписали здібності впливати на чоловічу потенцію, звідки примандрував до нас буряк та як приготувати каштани в домашніх умовах і не рознести квартиру на шматки.
Перед вами — не збірник рецептів і навіть не підручник з ботаніки, книжка Олексія Коваленка — це реальна та дотепна історія найзвичайнісіньких овочів і фруктів: від особливостей їхньої ДНК та селекції до найдивніших міфів і кулінарних лайфхаків.
Матаналіз. Цим словом лякають першокурсників і, здається, його здатні осягнути тільки природжені технарі. Але Стівен Строґац ставить перед собою сміливу мету — донести прекрасні ідеї та історії матаналізу до всіх зацікавлених. Тож формули й рівняння він пояснює не через складні обчислення, а через метафори, анекдоти чи навіть «наркоманські доведення».
Кажуть, що згори завжди краще видно. І це правда. Перш ніж написати поради щодо життя на Землі, астронавт Кріс Гедфілд тричі побував у космосі, провівши там у цілому майже 4000 годин. За цей час він устиг взяти участь у спорудженні МКС, ледь не втратити зір і стати справжньою зіркою YouTube, виконавши у стані невагомості пісню Девіда Бові «Space Oddit».
У своїй книжці астронавт розповідає про власний шлях до зірок: від дитячої мрії, що здається тобі нездійсненною, до шаленого адреналіну, який відчуваєш за тисячі кілометрів від рідної планети. Звісно, більшості з вас навряд чи доведеться лагодити космічного робота, керувати шатлом або виходити у відкритий космос, як Крісу Гедфілду. Але його щирі, дотепні й проникливі історії змусять вас по-іншому поглянути на власне життя, на його цінності, успіхи та невдачі.
Книга ізраїльського письменника Ювала Ноя Харарі про історію, досягнення та майбутнє людства. Автор піднімає філософські теми розвитку людства, еволюції та домінування у світі Homo Sapiens. Харарі ділиться своїми дослідженнями та роздумами про гуманізм як форму релігії, колективний та індивідуальний розум, технологічний прогрес та його вплив на людство. Письменних припускає, що на заміну Homo Sapiens прийде Homo Deus – надлюдина з унікальними здібностями, включаючи вічне життя.
Футурологи попереджають: штучний інтелект з’явиться вже у 2040–2050 роках. Та чи готовим до нього буде людство? Чи розіграється сценарій, не менш яскравий, як у блокбастерах: розумні машини повстануть проти людей і знищать їх? Професор Оксфорду Нік Бостром наголошує: тільки від нас залежить, до кращого чи гіршого призведе поява розумних машин.
У цьому виданні Емі Вебб пояснює, що таке ШІ та яку роль відіграла Велика дев’ятка (Google, Amazon, Apple, IBM, Microsoft, Facebook, Baidu, Alibaba, Tencent) у його розвитку; пропонує сценарії перебігу подій упродовж наступних 50 років; окреслює ризики переходу від штучного вузького інтелекту до сильного штучного інтелекту та штучного надрозуму; пропонує тактичні та стратегічні рішення проблем, які виникнуть за наведеними сценаріями, а також конкретний план перезавантаження сьогодення. Ви знайдете відповіді на важливі запитання: ким насправді є корпорації Великої дев’ятки — новими месіями чи вершниками технологічного апокаліпсису. І що чекає на світ, трансформований інтелектуальними системами, які не поділяють нашого бачення майбутнього.
Вплив цифрової революції, що породила четверту епоху людства, полягає в тому, що вперше в історії всі ми з’єднані одне із одним у реальному часі. «Людина цифрова» пропонує украй необхідне дослідження того, як цифрова епоха впливає на стосунки між людьми та бізнесом, а також пропонує керівництво з адаптації компаній будь-якого розміру, що можуть адаптуватися до того, аби стати перспективним цифровим бізнесом. Ця книжка пропонує осмислення низки інтригуючих тем, що випливають із діджиталізації людства. Кріс Скіннер також досліджує зростання найбільш фундаментальних інновацій на ринках, що розвиваються, і вивчає проблему керування глобалізованим світом у той час, коли ми живемо в національних державах.
Закони термодинаміки надають руху всьому, що відбувається у Всесвіті. Від раптового розширення хмари газу до охолодження гарячого металу, від розгортання листка до перебігу самого життя — усе рухається або гальмується цими законами. Ця коротка, але дотепна книжка знайомить читачів з одним із наріжних каменів сучасної науки — чотирма законами термодинаміки, що встановлюють фундаментальні поняття, як-от температура й тепло, виявляють стрілу часу й навіть саму природу енергії. Автор, Пітер Еткінз, один з найбільших авторитетів у галузі термодинаміки, простою мовою й майже не застосовуючи математики, пояснює суть цих законів і те, як вони функціонують.
• Читайте разом з «Найкоротшою історією часу»
• Одна з найкращих науково-популярних книжок за версією The Wall Street Journal
• За «Про Всесвіт коротко» Гокінґ отримав премію Aventis, як найкращий автор з наукової тематики
• The New York Times рекомендує.
Ученим, дослідникам космічного простору й тим, хто тільки зачаровано дивиться в зіркове небо, намагаючись збагнути походження Всесвіту. На вас чекають:
• Карколомні таємниці світобудови
• Супергравітація і суперсиметрія
• Квантова теорія і М-теорія
• Теорія Ейнштейна і правила Фейнмана та спроба їх об’єднання
• Прогноз майбутнього для планети Земля
Наукова розвідка та водночас фантастична пригода від Стівена Гокінґа. Крізь простір-час, мембрани і струни, що рухаються в одинадцяти вимірах, до чорних дір, які ховають у собі безліч таємниць про наш величезний незбагненний Усесвіт. Колись усе почалося з космічного зернятка, що легко вмістилося б у горіхову шкаралупку...
Уявіть собі звичний ранок - ви прокидаєтеся від дзвінка будильника, заварюєте собі філіжанку запашної кави, підсмажуєте хрумкий тост, гортаєте стрічку новин на смартфоні... А чи підозрюєте ви, що просте, повсякденне існування усіх цих речей - будильника, тостера, запаху кави, смартфона і навіть твердої поверхні кухонного стола - залежить від найхимерніших і найдивовижніших законів, які визначають взаємодії фундаментальних частинок на квантовому рівні?
Фізик та популяризатор науки Чед Орзел простою мовою викладає найскладніші речі, над розплутуванням і поясненням яких працювали найвидатніші генії ХХ століття - і показує, як найбільш екзотичні квантові взаємодії пронизують наше життя на повсякденному рівні.
Скільки коштує Бенедикт Камбербетч? Як набір хімічних елементів — 168 доларів, а як актор — мільйони. Правда, якщо ми придбаємо всі потрібні мінерали, усе одно не отримаємо Камбербетча чи бодай якусь іншу людину. Бо наше тіло — це щось більше, ніж частка таблиці Менделєєва. Воно — справжнє диво.
Усі ми в школі вивчали фізику, але чи знайшли пояснення всім тим дивовижним речам, що нас оточують? Автори цієї книжки, досвідчені науковці Лев Асламазов й Андрій Варламов, виходять за межі традиційного шкільного предмета й із захопленням розповідають про неймовірні явища, з якими ми стикаємося в житті.
З книжки ви дізнаєтеся про фізику приготування макаронів і кави, як працює телебачення, чому небо має блакитний колір та багато інших цікавих фактів. Автори роздумують над красою цієї науки й на прикладах показують, чому річки розмивають береги, як зіграти на келихах, чому вам закладає вуха і як все це пояснити за допомогою звичайних фізичних формул та законів.
Лев Асламазов — доктор фізико-математичних наук, професор кафедри теоретичної фізики, автор багатьох науково-популярних статей та класичних робіт у галузі теорії надпровідності.
Здатність організму боротися з хворобами і навіть самолікуватися - одна з найбільших таємниць природи. Ключем до здоров'я людини є її імунна система. Завдяки копітким дослідженням та експериментам вчених вже багато відомо про величезну і складну мережу спеціалізованих клітин, регуляторних білків та особливих генів, які постійно дбають про наш організм. Проте автор цієї книги, провідний імунолог Деніел М. Девіс, розкриває тему з дещо іншого кута зору, розповідаючи про імунну систему як про окремий всесвіт у межах нашого організму - приголомшливо красивий і досконалий. Імунна система набагато потужніша за будь-які винайдені ліки, тож завдання вчених полягає у пошуку способів використання природних захисних сил для створення проривних препаратів і застосування імунотерапії, що допоможуть для боротьби з раком, діабетом, артритом та багатьма віковими захворюваннями.
Автор знайомить нас із дивовижним, часом детективним світом дослідження імунітету людини, сповненим життєво важливих відкриттів, успішно розгаданих головоломок та ще не розв'язаних шарад, розповідає про нове розуміння людського тіла і про мільйони збережених життів.
Передмова від Стівена Гокінга!
Книга написана за матеріалами журналу NewScientist!
Зазирнувши в телескоп у 1920-х, Едвін Габбл з подивом виявив, що всі галактики, які він тільки міг розгледіти, розліталися одна від одної на шаленій швидкості. Чи не означає це, що в якийсь момент вони всі мали бути зібрані в одній точці? Це відкриття перевернуло дискусію про одну з найфундаментальніших загадок людського буття: "Як почався Всесвіт?".
Кожен народ та суспільство малм свої історії про походження космосу та його мешканців, але сьогодні, маючи змогу зазирнути в найраніші миті існування Всесвіту, озброєні археологією, геологією, еволюційною біологією та космологією, ми надзвичайно наблизилися до відповіді на питання "Звідки все взялося?".
Шон Керролл — фізик Каліфорнійського технологічного інституту й визнаний науковий письменник — розкриває таємниці ідей, пошуків та чудес, що підштовхнули до відкриття бозона Гіґґса. Це фундаментальна частинка, яку не можна спостерігати безпосередньо, але існування якої можна припустити завдяки непрямим свідченням у прискорювачі з високими енергіями. Книжка також описує бозон Гіґґса в контексті фізики елементарних частинок, яку Керролл прекрасно роз’яснює, вдаючись до багатьох метафор із повсякденного досвіду, щоб додати певної конкретності дуже абстрактним поняттям. Його стилю притаманне почуття гумору й вміння зацікавити читача.
Від автора світового бестселера "Гнучкість. Пластичне мислення в епоху змін"!
Від Лауреата премії PEN/E.O. Wilson за літературні досягнення з біологічної та фізичної тематики!
Упродовж двох останніх десятиріч дослідження в галузі нейрофізіології дедалі переконливіше демонструють, що наше сприйняття світу - чуття, поведінка, спогади і погляди на суспільство - значною мірою визначається підсвідомими мозковими процесами, а не свідомим аналізом, як тривалий час вважалося.
Леонард Млодінов з притаманним йому гумором описує складну картину підсвідомого розуму. Зокрема, він доступно пояснює, чому підсвідомість нерідко функціонує так, що ми хибно сприймаємо свої стосунки з сім'єю, друзями і бізнес-партнерами, неправильно розуміємо мотивацію власних рішень, помилково тлумачимо важливі події, і водночас змінює наші погляди на самих себе та довколишній світ.
Стівен Хокінг - найвідоміший науковець із часів Альберта Ейнштейна. Легендарний астрофізик усе життя боровся із важкою хворобою, яка прикувала його до інвалідного візка, але не втратив віри, оптимізму, почуття гумору.
Що таке віруси? Звідки походять нові їхні різновиди, як HIV-1 чи COVID-19? Чому вони взагалі виникають у наші дні? Чи став би світ кращим, якби цих паразитів зліквідували? Чи справді існування вірусів має значення?
Це науково-популярне видання лікаря-дослідника про найпоширеніші віруси і їхню роль у нашому житті. Автор доступною мовою пояснює, як діють віруси, звідки вони з’являються і чому без них не обійтись, чим вони нам загрожують та як ми можемо пом’якшити їхню загрозу.
Шон Керролл — активний фізик-теоретик — написав чудову книжку про сенс нашого Всесвіту і життя. Елегантно й чітко описуючи найскладніші поняття сучасної фізики, він доступно розповідає не лише про бозон Гіґґза та додаткові виміри, але й допомагає нам зрозуміти, хто ми є і де перебуваємо. Простір і час безмірні, але розуміння цього не повинно знецінювати людське життя — навпаки, йому треба надати нового сенсу. «Велика картина» — безпрецедентний науковий світогляд, прояв думки високого лету, що зберігатиметься на полицях поряд з роботами Стівена Гокінга, Карла Саґтана, Даніеля Деннета протягом багатьох років.
Поважний науковий багаж і рушійна сила уяви - два складники чудово проілюстрованого путівника нашою Сонячною системою. "Сонячна система: путівник для туристів" - незамінна книжка у валізі кожного космічного мандрівника. У ній ви знайдете всю важливу інформацію про майбутню подорож, зокрема про те, як дістатися до того чи іншого місця Сонячної системи й що робити після прибуття. Не знайти кращої книжки для шукачів космічних пригод і тих, кого в космічних подорожах захоплює наука. Не шукайте інших путівників, не чекайте іншої нагоди - ваша ракета вже готова до старту!
Історія науки — це історія безперервних революцій, які щоразу відкривають нам очі на довколишній світ. Чи зародилося б розумне життя, якби не вимерли динозаври? Чи існують інші виміри? Із чого складається 95 % Всесвіту? Ви не знайдете в цій книжці точних відповідей на ці запитання. Навіть більше — ви не знайдете їх ніде. Але те, що ми досі не знаємо багатьох фундаментальних істин, означає, що попереду нас чекають неймовірні відкриття.
Космос — незвіданий загадковий простір. А людство споконвіку прагнуло відкриттів та мандрівок. Коли ми дослідили Землю як свої п’ять пальців, то цілком закономірно кинули оком на зоряне небо над головою. А там — новий Океан, глибини космосу, інші галактики. І розпочалася космічна одіссея…
Дослідження планет і супутників, роботизовані місії та експедиції, «Вояджер» і «Аполлон», «сусіди по космосу», невідомі туманності й таємниці сузір’я, кораблі на межі Сонячної системи і те, що поза її межами. «Блакитна цятка» — книжка про те, як нам варто знову подивитися на себе, на наше місце у Всесвіті й на те, яким чином навіть у той час, коли поклик незвіданого став тихішим і менш виразним, центральний елемент людського майбутнього лежить далеко поза межами земної кулі.
Чесно про те, кому загрожує втрата роботи через штучний інтелект та які економічні наслідки тягнуть за собою технологічні прориви. Що буде з людиною, коли штучний інтелект робитиме геть усе? Штучний інтелект змінює світ. Чи буде суперкомп'ютер правити світом? Що ми можемо зробити для того, щоб не лишитися позаду прогресу?
Бестселер за версією THE NEW YORK TIMES, USA TODAY і WALL STREET JOURNAL.
• Бестселер The New York Times
• 13 дивовижних оповідей про таємниці Всесвіту
Перед вами збірка наукових нарисів 1976-1992 років. Уперше лекцію під назвою «Чорні діри і молоді всесвіти» науковець прочитав у Каліфорнійському університеті в Берклі. Згодом доповнена лекція стала частиною повноцінної збірки, до якої ввійшли 13 оповідей та розгорнуте інтерв’ю науковця для передачі «Диски безлюдного острова». Книжка є своєрідним продовженням діалогу з читачем, розпочатого ще у «Короткій історії часу». Найвідоміший астрофізик сучасності тлумачить найбільш імовірні моделі устрою Всесвіту, розмірковує про уявний час, про те, як чорні діри можуть дати життя молодим усесвітам, про теоретичну фізику і продовжує розпочаті ще Альбертом Ейнштейном спроби науковців визначити майбутнє Всесвіту.
Про автора:
Стівен Гокінґ — людина-легенда, науковець, відомий своїми дослідженнями в галузі астрофізики. Величезну популярність здобув насамперед завдяки дослідженню чорних дір і виникнення світу внаслідок Великого вибуху. Його вважають одним із найгеніальніших фізиків від часів Ейнштейна. Уславлений англійський учений, один із найвідоміших популяризаторів науки у світі. Автор бестселерів «Найкоротша історія часу» та «Вищий задум», володар численних нагород, премій, медалей.
Що ви знайдете у цій книзі:
Усі ми складаємося з… фізики
Кавові плями, попкорн та улюблені магнітики на холодильнику. Ці речі оточують нас у повсякденному житті. Як і ми, не задумуючись, оточуємо себе ними. А чи міркували ви над тим, що спільного між ними та зміною клімату, енергетичною кризою й медичними інноваціями? І до чого тут узагалі фізика? Просто та з гумором Елен Черскі пояснює, які наукові ідеї ховаються за буденними явищами та як усе це тісно переплітається між собою. Чому в качок не мерзнуть лапи, коли вони ходять по кризі? Чому кетчуп так повільно витікає з пляшки? Чому молоко, яке ми додаємо до кави або чаю, схоже на грозові хмари? Надзвичайні фізичні закони, під вплив яких ми щодня потрапляємо та яких не помічаємо й не можемо пояснити. Закони, які є універсальними та діють будь-де - як на вашій кухні, так і в найвіддаленіших куточках всесвіту.
Фізика не у шкільних підручниках. Фізика — навколо нас.
В 11-му тиражі додані нові, а також виправлені і відредаговані існуючі питання. Також питання у розділах приведені у відповідність з останніми змінами, внесеними до Правил дорожнього руху.