Читання дитячої літератури як ритуал
Психологи стверджують, що читати книжки слід не лише маленьким дітям, які ще не опанували це заняття, а й шкільному віці. Можливо, ваша дитина намагається або вже вміє читати самостійно, але це не означає, що ви не можете читати з нею. Чому це так важливо?
1. Ви передаєте дитині любов до книги. Коли читання стає частиною вашої сімейної рутини, це стає нормою, як-от спільна вечеря. Ви прищеплюєте дитині чудову звичку, яка, ймовірно, залишиться на все життя.
2. Чим більше ви читаєте з дитиною, тим менше часу вона проводить перед екраном. Якщо читання є важливим пунктом у вашому щоденному розкладі, це, природно, призведе до скорочення часу, проведеного дитиною перед екраном планшета чи мобільного телефону.
3. Проводьте час разом. Спільна робота з дитиною (наприклад, спільне читання) — чудовий спосіб залишатися на зв’язку. До речі, якщо ви поділитеся своїми реакціями, думками та міркуваннями про книгу, яку ви читаєте, ваша дитина зможе сформувати власну думку та висловити її.
4. Дитина вправляється в читанні вголос. Ви можете по черзі читати частини книги вголос. Це дозволить дитині звикнути читати іншим, що буде корисною навичкою в школі. Читання вголос також допомагає вашій дитині покращити вимову або розширити словниковий запас, оскільки вона може постійно запитувати вас про слова, які вона не розуміє.
5. Читати разом – це... дуже весело. Разом з дитиною ви зможете повернутися до улюблених книжок дитинства або разом відкрити нових героїв дитячої літератури. І ви можете отримати від цього масу задоволення!
Як читання книжок впливає на розвиток дитини?
Систематичне читання книг - особливо ввечері, змушує дитину заспокоїтися після насиченого подіями дня і швидше заснути; але, крім цього, читання книг має великий вплив на розвиток дитини:
- читання книг стимулює і розвиває уяву дитини;
- робить дитину більш творчою, відкритою для різних видів творчих процесів;
- регулярне читання дає змогу дитині вивчати нові слова;
- читаючи книги, дитина припускається менше стилістичних і орфографічних помилок;
- всього двадцять хвилин читання книги дуже сильно впливають на розвиток концентрації та пам'яті дитини;
- завдяки читанню книжок, а відтак дізнаючись про долі героїв, дитина має змогу краще розуміти людські емоції;
- систематичне читання дитині сприяє розвитку причинно-наслідкового мислення, необхідного при передбаченні наслідків конкретних подій (наприклад, якщо йде дощ, то трава буде мокра).
- читання також сильно впливає на розвиток аналітичного мислення, яке є важливим у вирішенні проблем;
- правильно підібрана книга може допомогти дитині адаптуватися до нових ситуацій і підтримати, серед іншого, процес адаптації в дитячому садку або підготувати дитину до появи братів і сестер.
Як бачимо, читання книжок дітям приносить багато переваг для розвитку, починаючи від впливу на розвиток мовлення, через емоційний, інтелектуальний і соціальний розвиток і закінчуючи розвитком комунікативних навичок і пам'яті.
Якщо читання книжок хоч якось є частиною повсякденного життя, як у вигляді вечірнього читання, так і коли дитина бачить, що книжки читають батьки – читання стає для дитини чимось буденним і природним. Тому так важливо, щоб, незалежно від форми, книги були присутні в житті маленької людини. Тоді є велика ймовірність, що коли вона виросте, буде не тільки читати книжки, а й пропагувати читання.
Для батьків пропонуємо відвідати розділ "Сучасна проза".